Milan Kundera

7. června 2012 v 21:12 |  Francouzští spisovatelé
"Člověk prochází přítomností se zavázanýma očima. Smí pouze tušit a hádat, co vlastně žije. Teprve později mu odvážou šátek z očí a on, pohlédnuv na minulost, zjistí co žil a jaký to mělo smysl."

O tom jestli patří Milan Kundera mezi francouzské spisovatele se můžeme klidně hádat.
Pokud zrovna Francouzi nevykřikují "Kundera je náš!", tak jej označují za francouzského spisovatele českého původu. A pro mě je jeden z těch nejlepších.
Potkat ho či jenom vidět se jen tak nějakým Čechům nepodaří. I když Českou republiku nezavrhl natolik, aby ji aspoň jednou za čas inkognito nenavštívil, nepodává už 16 let žádné rozhovory.

Milan Kundera se narodil 1. dubna roku 1929 v Brně, kde vystudoval gymnázium a úspěšně odmaturoval. Krátce studoval na UK, ale poté přestoupil na FAMU, kde později i vyučoval a získal titul docenta. Nějaký čas působil v KSČ, odtud však byl vyloučen a mohl se tak snažit zasazovat o svobodu kulturních poměrů v Československu.

Purkyňova ulice 6, Brno (rodný dům M. Kundery)

Posledních 37 let žije Milan Kundera v emigraci, ve Francii. Roku 1979 byl zbaven československého státního občanství a o dva roky poté získal občanství francouzské. Jeho tvorba byla na našem území až do roku 1989 zakázána. Ve Francii působil jako profesor, ať už na univerzitě v Rennes a později i v Paříži.

Pro více informací o jeho životě, tvorbě, životu v Paříži, ale také i o jeho údajném udavačství se dočtete na těchto stránkách: Milan Kundera: Spisovatel, který se skrývá ; Historici ukázali důkazy Kunderova udání. Lžou, říká spisovatel

Milan Kundera získal řadu ocenění, ať už od Francouzské akademie a nebo i od britského deníku The Independent a další novinářské ceny.
Jeho nejvýznamnější díla jsou Žert, Nesnesitelná lehkost bytí, Směšné lásky, Nesmrtelnost..
Velkým mínusem pro náš národ je, že i když Milan Kundera patří mezi nejznámější a nejpřekládanější české spisovatele, tak české překlady některých svých děl nevydává a ani nechce tuto práci svěřit jiným překladatelům.


Teď už mi nezbývá nic jiného než se jít procházet kolem zastávky metra Sèvres-Babylone a jako Jan Šmíd doufat, že jednoho dne narazím na tohoto tajemného pána, jak si dopřává každodenní pařížskou procházku..

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zuzka Zuzka | Web | 9. června 2012 v 12:52 | Reagovat

Kundera patří mezi moje oblíbené spisovatele. Moc mě mrzí, že jeho nová díla si nebudu moci nikdy přečíst, protože moje znalost francouzštiny s lety od gymplu klesá k nule.. :-D

2 Vivi Vivi | Web | 10. června 2012 v 11:02 | Reagovat

Udělala jsi mi článkem o Kunderovi velkou radost - strávila jsem zabořená v jeho knížkách půlku puberty, milovala jsem všechno, co napsal. Už dávno jsem si od něj nic nepřečetla...vrátím se k němu. Díky tobě!
Vivi

3 fake rolex watches for women fake rolex watches for women | E-mail | Web | 1. listopadu 2012 v 20:44 | Reagovat

Thank You For This Post, was added to my bookmarks.
http://www.theirwatches.com/

4 Anetka Anetka | 28. ledna 2014 v 17:05 | Reagovat

u TOHO CITÁTU MÁ BYT  pohlédnuv ?

5 Anetka Anetka | 28. ledna 2014 v 17:06 | Reagovat

[2]:smrdíš

6 CarolynGueld CarolynGueld | E-mail | 5. srpna 2017 v 1:06 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil 3.0":
captcha recognition of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another subtypes of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? There are a lot of introducing videos about XEvil in YouTube.
You read it - then IT WORKS!
See you later ;)

XRumer201708

7 CarolynGueld CarolynGueld | E-mail | 5. srpna 2017 v 17:09 | Reagovat

Revolutional update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil 3.0":
captcha recognition of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another size-types of captcha,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

Interested? You can find a lot of impessive videos about XEvil in YouTube.
You read it - then IT WORKS!
Good luck!

XRumer201708

8 CarolynGueld CarolynGueld | E-mail | 6. srpna 2017 v 4:00 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil":
captchas solution of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another types of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? There are a lot of introducing videos about XEvil in YouTube.
You read it - then IT WORKS!
Good luck ;)

XRumer201708

9 AaauceWaf AaauceWaf | E-mail | Web | 7. srpna 2017 v 11:20 | Reagovat

Segway Verona offers tours that make sure you will enjoy a fun and immerse experience of our beloved city. We combine Segway, our innovative way of transportation, with tours in the historical city centre. Through our explorations of 1 or 2 hours, we will bring you to the most breathtaking spots, so that, if you do not stay long in Verona, we make sure that you see all of the unmissable sights!

Segway is really easy to use! It is so intuitive that it feels like an extension of the human body. To understand why, consider this: if you stand up and lean forward, so that you are out of balance, you will intuitively put your leg forward. Segway works the same way: to move forward or backward, the rider just leans slightly in such direction, and Segway will follow your movements. It is also easy to turn right or left, since the rider just has to push respectively Segway’s handlebar.

Segway is safe. Anyone over the age of 12 can join our tours, except for pregnant women. Apart from these cathegories, we encorage people of every age to try Segway, because this self-balancing object can really make your experience in Verona much more delightful! In fact, if it is hot, you will enjoy some fresh air and avoid to sweat; if it is cold, you will have the possibility of staying outside the least possible time. It is proved that our 2 hours tours show you what you will see in 6 hours walking!

All the tours start with a little training on how to use Segway, because for us safety is the priority. However, we experienced that it takes just a little practice to master on Segway! There are no required skills and, in particular, no need to be able to bicycle. There will always be a tour leader with you, guiding the whole group, so that you can enjoy the view and the tour of Verona. Audioguides (available in different languages) will provide the information you need to fully comprehend the history and architecture of our main monuments, squares and buildings.

In particular, our 2 hours tour will show you: Piazza Bra, one of the biggest squares in Italy, with the Arena, the famous Roman amphitheatre; we will then take Via Oberdan in order to see Portoni Borsari, one of the ancient entrance of the Roman city; we will firstly explore Piazza Erbe and secondly Piazza Dei Signori, two squares full of symbols and buildings with enchanting beauty, and then see Arche Scaligere. Heading to the Duomo, Verona’s Cathedral, we will pass by Santa Anastasia, next to the Conservatory of music; after that, we will have a break on Ponte Pietra, the bridge with the breathtaking view of the Roman Theatre and San Pietro Castle (and much more). On our way back, we will stop at Juliet’s house, so that you don’t forget to take pictures and write your names on the walls! We will conclude our tour with Castelvecchio, the Scaligeri castle and enjoy its amazing view of Verona.

People who went on tours with us really appreciate our flexibility: we do not have fixed tour’s hours, so we can arrange the time that fits the best. Moreover, we try to adjust the path according to your preferences, spending less time on spots you have already seen and dedicate more on your favourite sights. Read what people say about us on tripadvisor...

So, if you want to make the most out of your time in Verona, contact us or stop by our office!

OFFICE HOURS: Monday to Saturday (only closed on Sunday) from 10 am to 5 pm.

DIRECTIONS: We are located in Piazza Cittadella 11b, very close to Piazza Bra, the main square with the Arena.

From Piazza Bra you can arrive at our office on foot (3 minutes): pass under the arch of the gateway with the big clock (Portoni della Bra) and walk through Corso Porta Nuova for approximately 100

http://segwayverona.com/

10 Avia777Tem Avia777Tem | E-mail | 16. srpna 2017 v 14:35 | Reagovat

<b>Авиабилеты по РУ за 60 процентов от цены кассы.</b> по МИРУ - 50%| <b>Телеграмм @AviaRussia</b> только этот, другие не используем.

Надежно. Выгодно. Без слётов. И БЕЗ каких-либо проблем.

Оплата:
ЯндексДеньги, Webmoney (профессиональные счета)
Рады сотрудничеству!
________

купить билеты +на самолет симферополь москва дешево
купить авиабилеты онлайн дешево аэрофлот без пересадок
билеты +на самолет сочи москва дешево
дешевые авиабилеты акции авиакомпаний скидки пенсионерам
билеты авиа купить дешево победа

11 Georgerom Georgerom | E-mail | Web | 20. srpna 2017 v 14:35 | Reagovat

<a href=http://cyril-leytsihovich.ml/>сергей сетевой млм, создания сетевого маркетинга</a>

12 Avito321Pt Avito321Pt | E-mail | 29. září 2017 v 15:24 | Reagovat

<b>Пополение баланса Авито (Avito) за 50%</b> | <b>Телеграмм @a1garant</b>

<b>Приветствую вас, дорогие друзья!</b>

Рады предоставить Всем вам услуги по пополнению баланса на действующие активные аккаунты Avito (а также, абсолютно новые). Если Вам требуются определенные балансы - пишите, будем решать. Потратить можно  на турбо продажи, любые платные услуги Авито (Avito).

<b>Аккаунты не Брут. Живут долго.</b>

Процент пополнения в нашу сторону и стоимость готовых аккаунтов: <b>50% от баланса на аккаунте.</b>
Если требуется залив на ваш аккаунт, в этом случае требуются логин и пароль Вашего акка для доступа к форме оплаты, пополнения баланса.
Для постоянных клиентов гибкая система бонусов и скидок!

<b>Гарантия: </b>

<b>И, конечно же ничто не укрепляет доверие, как - Постоплата!!!</b> Вперед денег не просим...

Рады сотрудничеству!

<b>Заливы на балансы Авито</b>
________

что такое авито кошелёк
просят денег на авито
счетная машинка для денег на авито
размещение объявлений на авито за деньги
взломан аккаунт на авито

14 BethanyRof BethanyRof | 29. října 2017 v 14:45 | Reagovat

Hey all! Recently I have been dealing with a lot of Problems. Friends and doctors keep telling me I should consider taking meds, so I may as well <a href=https://youtu.be/UYYAikmWGIE>site</a> and see how it goes. Problem is, I haven't taken it for a while, and don't wanna get back to it, we'll see how it goes.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama