Silvestr

3. března 2012 v 20:10 |  Paříž
Jaký je Silvestr v tom nejkrásnějším městě na světě?
Je bez pochyby plný lidí různých národností včetně samotných Francouzů, pravého šampaňského, nádherné osvětlené Eiffelovky, ale taky přeplněných restaurací a hlavně bez většího ohňostroje. Aspoň takový byl ten můj..

V prosinci jsme se s kamarádkou rozhodly, že na Silvestr pojedeme do Paříže. Tentokrát jsme jely s cestovní kanceláří, ale ta nám zajistila jen dopravdu do a z Paříže a ubytování, zbytek byl jen a jen na nás. Mohla bych vypisovat, jak úžasně je celá Paříž osvětlená během vánočních svátků a jak skvěle se dá nakupovat v Printemps a nebo v Galeries Laffayette, ale to snad už každý ví. To, co chci přiblížit je, jak se z Paříže stává nespoutané město a ne tak zdaleka romantické, jak by každý očekával.

Asi okolo desáté hodiny večerní jsme se vypravily z hotelu na Montmartru do centra města. Pokud si myslíte, že už jen samotná procházka s Vaším protějškem u osvětlené Eiffelovy věže by byla něco kouzelného a nezapomenutelného, tak jste na omylu. Skoro nikde se nedalo hnout, a to nemluvím o tom, jak to vypadalo u Eiffelovky. I přes zákaz, který byl před pár lety vydán (zákaz ohňostrojů v Paříži, tedy kromě 14.7., kdy jsou povoleny) se pár Pařížanů snažilo udělat "dojem", a tak provozovali svou vlastní pyrotechniku v bezprostřední blízkosti Eiffelovky.
Vzhledem k přelidnění jsme se vydaly aspoň k Trocaderu. Opět podotýkám, že to nebyl zrovna dobrý nápad. Znovu jsme se musely zbavovat dotěrných Arabů a jiných přistěhovalců. Vlastně nikde se nemůžete pořádně hnout, aniž by Vás někdo neobtěžoval. Pak můžete čekat na půlnoc, ale když už je opravdu 00:00 ani to nepoznáte. Asi o minutu později tedy rozděláte šumivé víno a přiťuknete si na Nový rok.
Okolo se to hemží policií a auta se snaží projíždět mezi lidmi. My ještě ke všemu musely narazit na nějaké lidi, ať už z japonské, čínské či vietnamské (bohužel jsem nepoznala rozdíl) televize, kteří nás chtěli za každou cenu natáčet a fotit.
Asi kolem jedné jsme potkali jedny známé, Francouze. Popíjeli jsme s nimi v jejich pařížském bytě a na hotel jsme došly v ranních hodinách. A tak zpočátku nevydařená Silvestrovská noc nakonec skončila vcelku dobře. A já konečně ochutnala pravé šampaňské. :)

Co mi Paříž přinesla do Nového roku?
1. Nestojím o další Silvestrovkou návštěvu Paříže - radši přijedu v létě
2. Nechci už nikdy pít Bohemia Sekt - radši budu bez peněz, ale hlavně, že budu mít pravé francouzské šampaňské!! :)
3. Nebudu se snažit chápat francouzské manýry - copak je normální, že se po vstupu do bytu nevyzují boty a místo normálních světel na stropě praktikují jen stolní lampy?
4. Vracím se zpět k cestování letadlem - ujet 1000 km autobusem na zadních pěti sedadlech není zrovna vzrušující

Mimo jiné jsme samozřejmě stihly navštívit i některé z památek a nafotit spoustu fotek. Už dlouho jsem se chtěla podívat například do parku Buttes Chaumont a navštvívit i jiné, pro mě "nové" památky.
Jak už jsem napsala, fotek mám opravdu hodně a tak jsem vybrala jen pár, které mi padly pod ruku. :)

domečky na Champs-Elysees ve kterých prodávají snad všechno, od jídla až po suvenýry :)

"džungle" v nákupním centru v Les quatre temps v La Défence

tak takový trůn pro princezny ve Vaňkovce teda neměli! :)

vánoční Galeries Lafayette

interiér Galeries Lafayette s nádherným stromečkem :)

výhled na Paříž ze střešního patra G. Lafayette

konečně jsem viděla dům ve kterém bydlel Ernest Hemingway

mé oblíbené place de la Contrescarpe

Notre-Dame

bruslilo se u Eiffelovky, ale i u radnice :)

kdo jiný než Eiffelovka :)

snad prvního použití gotiky se dočkala tato krásná katedrála v Saint-Denis

výhled z ruského kola, které je vždy v zimních měsících umístěné na Náměstí Svornosti

na závěr úžasný park Buttes Chaumomt
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Hana Hana | Web | 11. března 2012 v 0:34 | Reagovat

:-)) Mám podobné pocity a dojmy ze silvestrovské Paříže...jenže my tu byli před třemi roky, a to byl zákaz ohňostrojů , takže nebyl a tím pádem bylo i málo lidí a vše bylo v pohodě a v klidu, až na jednu blinkající slečnu v metru :-) Já byla spokojená, nemám ráda davy. A ten výhled z ruského kola byl stejný, jako i kluziště u radnice...a moje milované Contrescarpe...prostě miluju Paříž v každé době. Díky za hezké obrázky.

2 Julie Françoise Julie Françoise | Web | 31. srpna 2012 v 19:59 | Reagovat

Když jsem začala číst tvůj článek, měla jsem jasno - na příští Silvestr do Paříže. Pak jsi mě sice trochu schladila - ale stejně bych si to chtěla vyzkoušet. Ostatně od chvíle, co jsem se byla podívat u Eiffelovky na ohňostroj 14. července a ještě předtím na defilé, myslím, že už přežiju jakýkoli dav:-) Máš moc pěkné fotky!

3 sandals sandals | E-mail | Web | 1. listopadu 2012 v 18:34 | Reagovat

These are best used with minimalist outfits, especially dresses or gowns.
http://www.shoesgreat.com/

4 Myrja Myrja | 4. listopadu 2013 v 22:10 | Reagovat

Ahoj, zkuste Silvestr v Praze, je to to samé... Stejné zážitky... :( :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama