Historie

9. února 2010 v 20:19 |  Paříž
Když Lutécii v roce 55 př. n. l. dobyli Římané, byla to pouze rybářská vesnice na Ile de la Cité, často postihovaná záplavami a obývaná kmenem Parisiů. Římské osídlení rychle rostlo a rozšířilo se na Levý břeh Seiny. Po Římanech sem přišli Frankové, kteří dali městu jméno Paříž a vytvořili z něj centrum své říše.
Ve středověku, kdy město vzkvétalo jako náboženské středisko, bylo postaveno mnoho architektonických skvostů, mezi nimi i Sainte-Chapell. Paříž byla tehdy také centrum vzdělanosti a slavná Sorbonna již tehdy přitahovala evropské učence.
V období renesance a osvícenství se Paříž stala střediskem kultury a vědění a za panování Ludvíka XIV. Dosáhla nesmírného bohatství a moci. V krvavé revoluci roku 1789 vystřídala královskou monarchii vláda lidu. Do prvních let nového století však revolulční horečka opadla a vynikající vojevůdce Napoleon Bonaparte se prohlásil císařem Francie. Jeho plánem bylo udělat z Paříže střed světa.
Krátce po revoluci v roce 1848 začala radikální proměna města. Velkolepý urbanistický plán barona Haussmana nahradil pařížské středověké slumy luxusními bulváry a třídami. Do konce století se město stalo hnací silou západní kultury. Jeho vzestup, který pokračoval až do 20. století, byl přerušen pouze německou okupací v letech 1940-44. Od konce války se město neuvěřitelně rozrostlo a usiluje o to, stát se srdcem sjednocenné Evropy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 love-vanessa02 love-vanessa02 | Web | 9. února 2010 v 20:22 | Reagovat

ahojky u me j affs a sonb tak se kdyžtak zapis plsky

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama