Gérard Philipe

27. října 2008 v 22:11 |  Francouzští herci a herečky
Gérard Albert Philipe se narodil odpoledne 4. prosince 1922 v jihofrancouzském Cannes do rodiny Marcela Marie Honoré a Marie Élisy Joséphiny Philipových. Gérad měl ještě staršího bratra Jeana staršího o 15 měsíců.
V říjnu 1928 Gérard nastoupil do první třídy, v roce 1932 šel společně s bratrem k prvnímu svatému přijímání. Nebyl příliš vzorným žákem, protože 30. června 1939 propadl u první části maturitní zkoušky a celé léto musel strávit v ústavu ve Vence, aby byl v září připuštěn k opakování zkoušky. Následujícího roku onemocněl zánětem pravé plicní báze, stal se externím žákem. Rodina se přestěhovala do Grasse a založila Parc Palace Hotel. Na konci července složil druhou část maturitní zkoušky (z filozofie) a na podzim se mohl zapsat do právnické instituce v Nice.

V roce 1941 se Gérard zapsal do Oblastního střediska mladých filmových umělců pod jménem Gérard Philipe, absolvoval také turné po jihu Francie a po Švýcarsku.
V následujícím roce podstoupil opět divadelní turné, ale na jaře začal pracovat na snímku Krabička na sny a v létě natočil film Děvčata z Květinového nábřeží. S novou podzimní sezónou začal ovšem působit v pařížském Hébertotově divadle, konkrétně v představení Sodoma a Gomora. A o pár dnů později byl Gérard přijat ke studiu na konzervatoři.
Oproti střední škole se mu na konzervatoři dařilo prospěchově mnohem lépe a stíhal při tom hrát i několika hrách (Děvčata z Květinového nábřeží, U náhody…). V srpnu 1944 při osvobozeneckých bojích pomáhal Gérard bránil pařížskou radnici.
V létě 1945 natočil Gérard Zemi beze hvězd a téhož roku vzdal studium na konzervatoři. Pokračoval ve filmování, například snímkem Idiot pod vedením režiséra Georgese Lampina. 16. března 1949 se konala v pařížské Opeře slavnostní premiéra filmu Ďáblova krása natáčeného v Římě, které se účastní i prezident republiky Vincent Auriol.
20. srpna 1951 začalo natáčení filmu Fanfán Tulipán po boku krásné Giny Lolobrigidy v okolí Grasse. Pařížská premiéra se konala 20. března 1952. Společnost TNP uvedla 20. prosince 1952 hru Nová Mandragora, kterou režíroval Gérard Philipe. Ale na konci roku 1954 ze společnosti odešel, kam se opět v roce 1958 vrátil.

V roce 1946 poznal Nicole Fourcado, která po sňatku v roce 1951 přijala jméno Anne Philipe. V prosinci roku 1954 se jim narodila dcera Anne-Marie a v únoru 1956 syn Olivier.
Od dětství měl časté zdravotní problémy, vyvrcholení situace nastalo začátkem listopadu 1959, kdy Gérard nastoupil do nemocnice a během operace 9. listopadu lékaři zjistili, že se jedná o rakovinu jater. Té 25. listopadu podlehl a o tři dny později byl pohřben v Ramatuelle.

Hrál ve spoustu filmech nejznámější jsou snad Milenci z Montparnassu a Fanfán Tulipán.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 ELENA747 ELENA747 | Web | 24. srpna 2011 v 21:46 | Reagovat

AHOJ LÍBÍ SE MI TVŮJ BLOG - DALA JSEM SI HO NA TEN SVŮJ.MĚJ SE PĚKNĚ..

2 christian louboutin sandals christian louboutin sandals | E-mail | Web | 1. listopadu 2012 v 19:36 | Reagovat

Q. Did you hear about what happened at the Laundromat last night?
http://www.shoesgreat.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama