Dijon

1. srpna 2008 v 14:48 |  Francouzská města
Kdo by neznal dijonskou hořčiči či hrazděné domy?
Skutečné srdce tohoto bývalého hlavního města vévodství a v současné době hlavního města regionu naleznete v někdejším paláci vévodů a Burgundských států, v němž se dnes kromě radnice (Hôtel de Ville) nachází také Muzeum krásných umění (Musée des Beaux-Arts). Toto muzeum proslavilo nejen nesporné bohatství místních sbírek, ale zejména vrcholná díla středověkého malířství a sochařství, zvláště pak hrobky burgundských vévodů.

Palác obklopuje zcela neporušené historické jádro města, které je chráněnou památkovou rezervací. Jeho kouzelná náměstí a uličky lákají k procházkám mezi hrázděnými domy a soukromými hotýlky ve stínu kostelních věží: skutečný kamenný skvost, kostel Notre-Dame, s hodinami Jacquemart vévodícími ojedinělému průčelí, na němž řady chrličů střídají řady štíhlých sloupů; katedrála Saint-Bénigne, jejíž okázalost vzešla z věhlasu bývalého na tomto místě stávajícího opatství; současné divadlo Saint-Jean; kostel Saint-Michel, který v bělostném burgundském kameni podává zprávu o vývoji renezančního slohu.
S poklidem těchto staveb kontrastuje rušný život trhů, třikrát týdně pořádaných kolem tržiště Halles z 19. století. Dijon je ale také městem zeleně s četnými parky a zahradami a přístavem nazvaným Burgundský kanál (Canal de Bourgogne), z něhož se po "Zelené pěšině" (Coulée Verte) můžete pěšky, na kole, na kolečkových bruslích nebo na vozítku segway vypravit do přírody. Segway představuje svérázný způsob, jak si prohlédnout město, méně únavný než jízda na kole a zábavnější než cestování autobusem. Na hodinovou nebo delší vyjížďku s průvodcem si ho můžete zapůjčit v místní turistické centrále.
Vydejte se na okruh po historickém jádru města, tzn. « Soví okruh » (Parcours de la Chouette), vyznačený v dláždění prostřednictvím zapuštěných bronzových desek s vyobrazením dijonského maskota - sovy -, jehož sochu naleznete na katedrále Notre-Dame. Jestliže tuto sovu pohladíte levou rukou a v duchu vyslovíte přání, určitě se vám splní.

Fontánka
Je fakt že je tu spusta věžiček:-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 juliette juliette | Web | 2. srpna 2008 v 14:45 | Reagovat

To je absolutně kouzelné!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama