Marseille

22. července 2008 v 13:32 |  Francouzská města
Marseille, hlavní město Provence, je po Paříži druhé největší město Francie. Má 1 230 000 obyvatel a je to nejvýznamnější francouzský přístav. Dnes je městem téměř všech národů žijících okolo Středozemního moře včetně mnoha Arabů. Je tu známý hrad d'If ze začátku 16. století, který dlouho sloužil jako věznice. Mezi její vězně patřil i hrabě Monte Christo, hrdina stejnojmenného románu Alexandra Dumase . Francouzská hymna Marseillaisa získala své jméno po jednotce dobrovolníků, kteří v roce 1792 pochodovali na Paříž, aby se připojili k revoluci.

Basilika Panny Marie Strážné
Bazilika se tyčí nad městem a svou siluetou zakončenou zlatou sochou Panenky Marie s děťátkem (La Bonne Mere) ochraňuje město. Takže počítejte s výstupem, ale nahoře budete ohromně spokojeni. Jenom výhled z prostranství u baziliky je naprosto omračující, ale mohutná stavba baziliky má v sobě skutečnou majestátnost. Bazilkika z 19. století byla postavena v románsko-byzantském stylu.

Ve druhé světové válce, během osvobozování Marseille, se oddělila část francouzského odboje od rozhodující bitvy, aby získali svou baziliku zpět. Na východní fasádě najdete dodnes díry po kulkách.

Pevnost If
Od baziliky vlevo uvidíte Frouilské ostrovy, vepředu je ostrov If. Tam byl podle románu Alexandra Dumase vězněn hrabě Monte Christo. Na ostrov jezdí pravidelně lodě ze Starého Přístavu, můžete si vybrat délku Vašeho výletu i jestli chcete navštívit i okolní ostrovy. Další smlouvání se nedoporučuje.

Starý přístav

Starý přístav je srdcem města, hlavně pro turisty. Je hlídán dvěma pevnostmi - svatého Jana(St Jean) a svatého Mikuláše (St Nicolas). Mezi pevnostmi byl pro případy napadení natažen obří řetěz, který geniálně zavřel město. Ovšem jen do doby, kdy si ho španělský král Aragon odvezl s sebou jako vítěznou trofej z z války ve 14.století.

Starý přístav je plný malých kaváren a restaurací, atmosféra je zde úplně jiná než v centru města o pár stovek metrů výš.

Čtvrť Panier

Tato čtvrť je se svými malebnými uličkami tím nejhezčím, co můžete ve městě spatřit. Marseille je zkrátka přístavní město v pravém slova smyslu.

Ale až se budete procházet po Panier(což znamená proutěný košík, se kterým se chodí nakupovat na trh) nebojte se nakouknout do dvorů a kolonád. Jedině tak nasajete ducha místa, kde se žije rybolovem, koupáním, doutníky.

Muzea
Z muzeí můžete navštívit muzeum Cantini,je tam umění 20.století, muzeum přírodní historie, muzeum módy a muzeum historie Marseille.
Typický marseilleský dům s okenicemi
Vítězný oblouk v Marseille
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 juliette juliette | Web | 24. července 2008 v 21:38 | Reagovat

Hezké obrázky, tam bych chtěla jet!!

2 tory burch tory burch | E-mail | Web | 1. listopadu 2012 v 16:55 | Reagovat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama