Dior

10. října 2007 v 23:07 |  Francouzský styl
Když se řekne nejznámější značka ve Francii ať už oblečení nebo kosmetiky všem se představí Dior.

Po druhé světové válce měly ženy dost strohého a jednotvárného kostýmu a zatoužily být opět žensky svůdné. A tuto svůdnost jim v roce 1947 nabídl Christian Dior. Odstranil rovná ramena s vycpávkami, zdůraznil štíhlý pas, jemně naznačil křivku boků a bohatě nařasené sukně prodloužil až do poloviny lýtek. To vše s grácií podtrhly lodičky na vyšším štíhlém podpatku. Změně se začalo říkat New Look - tedy nový vzhled. Za tím vším stál obávaný, milovaný a geniální muž s monogramem ChD.

Christian Dior se narodil na předměstí Paříže v roce 1905. První známky jeho módního genia se objevovaly již v dětství, kdy vytvářel ohromující kostými a masky na každoročních karnevalových oslavách v jeho rodném Granvillu.

Po absolvování státní vědecké školy a vojenské akademie si Dior založil vlastní módní galerii spolu se svým přítelem Jacquem Banjeanem.
V roce 1931 se však jeho život sesypal jako domeček z karet. Vše se stalo během několika měsíců, kdy jeho matka podlehla rakovině a otcova firma zbankrotovala, Dior se nakazil tuberkulózou a byl nucen opusit svou módní galerii.

V následujících letech žil jen z pohostinosti druhých. V roce 1938 udělal svůj první krok k dobytí módního nebe, když se nechal zaměstnat jako návrhář v módním domě Roberta Piqueta. Po návratu z povinné služby na frontě během 2. světové války, bohužel zjistil, že jeho místo nahradil Piquet někým jiným. Až po několika plodných letech spolupráce s Pierre Balmainem v Lucien Lelong přišel konečně Diorův velký průlom. V roce 1946 se seznámil s Marcelem Boussacem, který mu nabídl možnost řídit obnovení módního domu Philippe a Gaston. Zaujat nabídkou, ale také díky vlastním obchodním zkušenostem, navrhl vytvoření vlastní módní značky. S Bousacovou finanční podporou otevřel Dior svůj první obchod a to 16. prosince roku 1946.

Diorův úspěch následoval již další rok, kdy představil kolekci, která nesla jeho jméno. S titulem "New look" (Nový pohled) vymanil dámskou módu z neohebných parametrů války a velebil krásu lidských tvarů. Diorovy výtvory, které se přizpůsobovaly ženským tvarům, hrály si s délkou a šířkou sukní a zvýrazňovaly hruď, byly vítanou změnou ve válce roztrhaném a po citu hladovějícím světě.
Od Diorovy smrti v roce 1957 jeho značka prošla rukama módních návrhářů jako jsou Yves Saint Laurenta, Marca Bohana a Gianfranco Ferrého a dnes je módním ředitelem 35ti letý britský návrhář John Galliani.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 short wedding dresses for the beach short wedding dresses for the beach | E-mail | Web | 26. března 2013 v 6:55 | Reagovat

Which golf clubs will be the best for beginner ?.
http://www.untildress.net/special-occasion-dresses.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama